10
shadow

Sağlıklı, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olmanın yolu düzenli kese yapmaktan geçiyor. Hamamlarda yapılan bir uygulama olarak akıllarda kalsa da kaliteli bir kese ile siz de banyonuzda kolayca yapabilirsiniz.

Keseden en iyi sonucu almak için kullanılan kese büyük önem taşıyor. Çeşitli süngerler veya doğal lifler kese yapmak için uygun değil. En uygun malzeme ipekten üretilmiş özel keseler. İpek haricinde kullanılan malzemelerin ölü deriyi kaldırmada çok başarılı oldukları söylenemez. Cildinizi tahriş etmeden, kesenin sağladığı faydalardan yararlanmak istiyorsanız mutlaka kaliteli bir kese kullanın.

Kese yapmadan önce vücudunuzda herhangi bir krem ya da losyon sürmemeye dikkat edin. Yağlı cilt üzerinde kese yapmak etkili sonuçlar vermez.
Cildin ölü tabakasının kolayca temizlenebilmesi için en az 15 dakika sıcak suyun altında bekleyin. Küvetiniz varsa bu işlemi suyun içerisinde bekleyerek de yapabilirsiniz. Su sıcaklığını dayanabileceğiniz kadar sıcak tutmaya gayret edin.
Kese yapmadan önce hiçbir şekilde sabuna temas etmeyin ya da saçlarınızı şampuanlamayın. Bu işlemleri kese tamamlandıktan sonra yapabilirsiniz.
Süre sonunda parmaklarınızla kolunuzun üzerinde ölü tabakanın soyulup soyulmadığını test edin.
Cildiniz halen yağlı, kaygan bir görünüme sahipse ve elinizle ovaladığınızda ölü deriler kolayca soyulmuyorsa 10 dakika daha süreyi uzatın.
Keseyi şampuan ya da sabunla temas ettirmeden ıslatın.
Eldiven giyer gibi elinize geçirdikten sonra nazik hareketlerle tüm vücudunuza uygulayın. Aşağıdan yukarıya doğru hafifçe bastırarak ölü derilerin temizlenmesini sağlayın.
Koltuk altı, boyun, bikini bölgesi ve baldırların iç bölümleri vücudun diğer bölümlerine oranla daha hassas bir yapıya sahiptir. Cildin tahriş olmaması için bu bölgelere kese yaparken nazik ve yumuşak hareketler uygulayın.
Vücudunuz için kullandığınız keseyi yüz temizliğinde kullanmayın. Yüz temizliğinde kese kullanmak cildin tahriş olmasına neden olabilir. Kese işlemi bittikten sonra 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi ile yüzünüze peeling yaparak ölü hücrelerden arındırabilirsiniz.
Kese işlemi bittikten keseyi sabun veya deterjan kullanmadan kaynar suda yıkayıp kaldırın.
Kesenin herhangi bir şekilde şampuan ya da sabunla temas etmemesi için diğer banyo aksesuarlarıyla yan yana koymayın.